UA-73432292-1

فیلامنت PLA ماده مصرفی پرینتر سه بعدی

ماده مصرفی پرینتر سه بعدی PLA

pla قابل ارتجاع یا نرمش پذیر بر اثر حرارت است و تخریب کمی برای محیط زیست دارد چون از منابع تجدیدپذیر مانند آرد ذرت، نیشکر، ریشه نشاسته مانیوک و یا حتی نشاسته سیب زمینی به دست می آید، این باعث می شود که فیلامنت  Pla فیلامنتی  سازگار با محیط زیست در مقایسه با سایر پلاستیک های پتروشیمی مانند abs یا pva باشد. به عنوان مثال در بخیه پزشکی و همچنین ایمپلنت جراحی استفاده می شود و دارای توانایی کاهش اسید لاکتیک بی آزار بدن است. مواد مصرفی پرینتر سه بعدی فیلامنت pla همچنین در بسته بندی مواد غذایی، کیف، کارد و چنگال یکبار مصرف، اثاثیه یا لوازم داخلی، پوشاک یکبار مصرف، محصولات بهداشتی و حتی پوشاک استفاده می شود. بنابراین فیلامنت pla را می توان یک پلاستیک امن در نظر گرفت. کسانی که مایل به چاپ فنجان آشامیدنی و یا هر مقصدی برای غذا و نوشیدن با مواد مصرفی پرینتر سه بعدی فیلامنت pla هستند باید مواظب رنگ رنگدانه های فیلامنت باشند چون ممکن است از مواد شیمیایی مضر استفاده شده باشد.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی فیلامنت pla سخت اما شکننده است. آستانه دمای آن پایین تر از abs است. به طور معمول فیلامنت  pla در حدود دمای ۱۶۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد اکسترود می شود و printbed گرم اجباری نیست اما ممکن است (در درجه حرارت حدود ۵۰-۶۰ درجه سانتی گراد) به کیفیت چاپ کمک کند. مواد مصرفی پرینتر سه بعدی فیلامنت pla به آهستگی سرد می شود به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند یک فن به منظور سرعت بخشیدن به روند خنک شدن نصب شود. شاید بهترین توصیف برای بوی خفیفی هنگام پرینت pla منتشر می شود بوی ملایم ذرت شیرین، پنکیک یا شربت افرا باشد. مواد مصرفی پرینتر سه بعدی فیلامنت pla مانند abs هنگام پرینت دود ایجاد نمی کند و شما می توانید با خیال راحت در خانه تان از فیلامنت pla برای چاپ استفاده کنید.

مواد مصرفی پرینتر سه بعدی فیلامنت pla قابلیت سمباده خوردن دارد و با رنگ آکریلیک نقاشی می شود اما برخی از افراد توصیه می کنند از پرایمر استفاده شود. استفاده از چسب فیلامنت pla به آسانی استفاده از چسب abs نیست. به نظر می رسد برخی از افراد بر گرفته از نتایجی که به دست آوردند از سیانو اکریلات ( چسب فوق العاده ) استفاده می کنند اما این روش معایب خود مانند استفاده از عینک ایمنی و دستکش، چسبندگی شدید به انگشتان و سایر اعضای بدن، سخت شدن بسیار سریع و … را دارد. با توجه به سمیت پایین و دوستی زیست محیطی بهتر در مقایسه با تمام پلاستیک های مبتنی بر نفت، فیلامنت pla به یک انتخاب بسیار محبوب در جامعه چاپ ۳D تبدیل شده است. یکی از اشکالات اصلیفیلامنت  PLA تحمل کم دما می باشد. به عنوان مثال PLA استاندارد در دمای حدود ۵۰ درجه سانتی گراد نرم می شود (می توان قطعه چاپ شده را با تفنگ هوای داغ دوباره گرم کرد). از سوی دیگر این خاصیت فیلامنتPLA ممکن است به یک مزیت به منظور راحتی تعمیر، خم کردن یا جوش قطعات چاپ شده تبدیل شود.
زمانی که شما برای اولین بار شروع به چاپ می خواهید بکنید، فیلامنت PLA یکی از ساده ترین مواد مورد نظر است فیلامنت PLA در اغلب رنگ ها موجود است. قابل توجه ترین رنگ های PLA، رنگ شفاف و درخشان در تاریکی (glow in the dark) است.فیلامنت Pla هم مانند abs از هوا رطوبت جذب می کند.فیلامنت Pla بیشتر از abs در جایی که آب است در معرض رطوبت قرار می گیرد و آن را شکننده می کند و گاهی اوقات مشکل در چاپ ایجاد می کند.

فیلامنت PLA در حلالهای کلر دار مانند کلروفرم، دی کلرو اتان، دی کلرو متان و... حل می شود.